sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

Szwecja. Kościół w Yttergran. Enköping

19.11.2011, Zagranica

Kościół w Yttergran

Jest to jeden z najmniejszych kościołów w Szwecji. Zbudowano go w XIII wieku. W owym czasie bez wieży, która została dobudowana kilka wieków później. Znany jest przede wszystkim z oryginalnych XV-wiecznych malowideł Albertusa Pictora — które nie obejrzałem, bo była zamknięta. Ów Albertus zmienił wygląd wielu kościołów w centralnej Szwecji. Jak na przykład ten w Ösmo. Malowidła jego są bardzo ciekawe z dzisiejszego punktu widzenia. Lubię je oglądać, żeby poczuć jak mocno z biegiem czasu zmieniło się przedstawienie o Bogu.

Tuż obok znajduje się wieża z dzwonem. Te wieże — to ciekawa rzecz swoją drogą. Prawie zawsze są drewniane oraz nie mają fundamentu, czyli są o wiele tańsze i prostsze w budownictwie niż «prawdziwa» wieża kościelna. No i często je można zobaczyć przy starych budynkach sakralnych. Nie zauważyłem tej tradycji w Polsce.

Do wieży były przysłonięte stare drzwi kościelne (domyślam się, że boczne). Jak widnieje na zdjęciu są one uszkodzone na dole, jakiś znany XIX-wieczny złodziej to zrobił, żeby dostać się do środka.

Enköping

Miasto specjalnie niczym się nie wyróżnia. Nie jest ani brzydkie, ani piękne; ani małe, ani duże; ani młode, ani stare; ani bogate, ani biedne. Jakoś tak wszystkiego po trochu.

Przy wjeździe wygląda podobnie jak większość mniejszych miasteczek w Polsce. Autentycznie miałem wrażenie, że jestem gdzieś na Podlasiu.

Bliżej centrum zmieniło jednak swój charakter.

Ma ciekawą konstrukcję lamp miejskich. Wykwitny słup z wkręconą żarówką na górze. Przyjrzałem się, obudowa żarówki konstrukcyjnie nie jest przewidziana.

Gdzie-nigdzie zachowały się stare nazwy sklepów. W Polsce powiedziałbym, że pochodzą z lat 60-tych, a tu? — nie wiem.

Superancki pomysł z umieszczeniem lamp na ścianie domu. Wieczorem wygląda to bardzo przytulnie.

Rozkład jazdy autobusów. Raczej nic specjalnego.

Na górze w centrum znajduje się kościół. Początki jego budowy sięgają aż do XII wieku.

W środku są bardzo ciekawe malowidła. Rozmawiałem nawet z Panem, który pilnował kościoła, ale nic nie wiedział o nich niestety. Miałem 2 większe pytania: bardzo często można było zobaczyć błazna. Dlaczego? Czy to może nie błazen?

Oraz namalowane miesiące roku. Każdy z nich jest przedstawiony pewną pracą, która jest charakterystyczna właśnie dla tego miesiąca. Dlaczego? Widziałem coś podobnego pierwszy raz.

Pan-ochroniarz z kościoła powiedział, że ma żonę Polkę. I że wybiera się wkrótce w okolice Poznania obejrzeć i sfotografować tamtejsze kościoły. Pozdrowienia ;)

Przy rzece zachowało się kilka budynków portowych. W tym miejscu prawie miałem poczucie ciekawego klimatu.

Potem pojechaliśmy zobaczyć pobliskie jezioro. I tu akurat warto przyjeżdżać. Bardzo ładnie ulokowany camping, ogólnie przytulne miejsce.

4 sid | 2012-07-17 01:39
fajnie.bardzo przyjemnie
3 AC | 2011-12-03 17:10
@DrAg
Wiatr w Szwecji jest zabójczy w porównaniu do Polski. Jak już zaczyna wiać, to aż do samych kości. Brrr... Ale Szwedzi na tym nieźle wychodzą, może właśnie dlatego żyją dłużej :)
2 Alex | 2011-12-03 10:49
ostatnia fotka bardzo piekna!
1 DrAg | 2011-12-03 09:49
Na tych zdjęciach czuć to rześkie skandynawskie powietrze :-)