sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

Szwecja. Skokloster

14.08.2011, Zagranica

Zamek Skokloster jest najlepiej zachowanym europejskim zamkiem z XVII wieku. Ulokowany jest w bardzo pięknym otoczeniu: półwysep na jeziorze Mälaren tuż przy lesie i pięknym parku. Zbudowany został przez znanego i bogatego wojownika Carla Gustawa Wrangela. Zapytajcie mnie gdzie się wyróżnił ów zacny szlachcic? — walcząc z Polakami między innymi.

Dotarcie do Skokloster autobusami ze Sztokholmu zajmuje około 2 godzin.

Trzymając się jednak zasady chronologicznej, muszę zacząć od kawiarni w pobliżu (tuż przed kościołem). Była niedziela, piękna i słoneczna, zdecydowaliśmy zacząć od fiki (odpoczynek z kawą i czymś słodkim). Wpadamy do kawiarenki, a tam… ksiądz z dwoma kobietami śpiewają piosenki religijne. Od wrażenia zbierałem własny język z podłogi: w kawiarni niesamowity nastrój, optymistyczne melodyczne piosenki na żywo… Jednym słowem, bardzo fajnie to wyglądało.

Następnie czas zwiedzić pobliski kościół z XIII wieku. Jest on znany w Szwecji z tego, że jest to drugi najstarszy kościół zbudowany z cegły.

Oryginalnie zbudowano go dla zakonnic. Jednak od XVII wieku kościół przekształcono w świątynię należącą do rodziny Wrangel. Należy tu wymienić, że dosłownie w 3 km znajdują się ruiny innego, jeszcze bardziej starszego kościoła. Dlaczego ruiny zapyta mnie dociekliwy czytelnik? — bo Wrangel rozwalił go z działa (!), żeby zdobyć kamienie na budowę pięknego Skokloster.

Carl Gustaw Wrangel miał trzech żon — nie jednocześnie, tylko po kolei :) W tamtych czasach pochodzenie miało mega-ważne znaczenie, dlatego drzewa genealogiczne każdej z nich są wykute (!) w kościele.

A tu są dowody na sukcesy wojskowe Pana generała — ambona została przywieziona z Polski, dokładniej — z Orzysza. Wówczas była chyba jakaś bitwa i to jest część łupu. Ponadto jedna ścian w grobowcu Wrangela przedstawia jakąś znaną bitwę pomiędzy Polakami a Szwedami.

Wychodzimy z kościoła i kierujemy się ku zamkowi. Gdzieś właśnie w tym miejscu była ściana murowana otaczająca Skokloster. Ale co się stało? —Rozwalono ją w czasie późniejszym oraz użyto jako surowiec przy budowaniu wybrzeża.

Na początku pisałem o tym, że jest najlepiej zachowany zamek z tamtego okresu (XVII wiek) i to widać. Zachowało się praktycznie wszystko. Widnieją nawet papierowe pozłacane tapety w niektórych pokojach. Skokloster faktycznie pozwala przenieść się w czasie.

Albo tu, na przykład, łóżko wielmożnego Pana. Jest krótsze niż obecne, wysoko postawione, no i ta dziwna czerwona tkanina…

Tradycyjnie interesowałem się tematem toalety szlacheckiej. I tu trafiłem na niespodziankę. «Toaleta» była przenośna! Dokładnie tak jak na zdjęciu. Sługa przynosił ją w razie potrzeby i wynosił później.

Metalowa patelnia obok służyła do przenoszenia ciepłych kamieni oraz podkładania owych kamieni (lub całej patelni) do łóżka Pana, żeby go ogrzać.

Podążając kiblowo-toaletowym śladem dalej dotarłem do innych okazów przenośnych sedesów. Moje zaciekawienie zostało pocieszone — ciekawe musiało być życie arystokraty.

Ale nie trzeba myśleć, że nie dostrzegłem piękna zamku. Były również kwiaty.

Ciekawy szczegół, który spotykam już w nie pierwszym muzeum w Szwecji. Chodzi o tematyczny pokój zabaw dla dzieci. Sądzę, że jest to coś cudownego. Przychodzisz sobie z dzieckiem i masz dostęp (w ramach biletu) do wyposażonego pokoju dla zabaw twórczych. Super rzecz, uważam.

Przy samym Skokloster jest bardzo ładny park jabłoniowy oraz aleje.

Warto było tam pojechać, żeby nawet poleżeć sobie na trawie, mając taki widok przed sobą.

Podsumowanie

Zwiedzić Skokloster zdecydowanie polecam. Po pierwsze, ciekawy kościół obok; po drugie, bardzo interesujący muzeum w zamku; po trzecie, niezwykłe przyjemny park z sadem tuż przy zamku; no i po czwarte, ładna okolica.

7 Zdzisław | 2013-04-17 09:30
Przedstawiona na jednej z fotografii ambona w kośćiele w Skokloster nie pochodzi z Orzysza jak błędnie wpisano ale jest łupem wywiezionym z kośćioła cysterskiego w Oliwie (obecna katedra).
Także pozytyw organowy w kośćiele w Skokloster pochodzi z Oliwy.Były to pierwsze organy oliwskie -wywiezione podczas «potopu szwedzkiego». Zdzisław z Gdańska.
6 AC | 2011-12-30 14:26
@Mag
Super komentarz oraz sprostowania. Dziękuję!
5 Mag | 2011-12-28 22:34
Zamek Skokloster jest rzeczywiscie piekny, doskonale zachowany i warty zwiedzenia. Musze jednak sprostowac kilka niescislosci:
1. Lupy w kosciele przywiezione zostaly nie przez Karola Gustawa Wrangla, lecz jego ojca, Hermana, ktory to tez mial trzy zony i to ich wlasnie rodowody znajduja sie w kosciele. Nagrobek w kaplicy tez przedstawia Hermana Wrangla. 2. Lupy w kosciele pochodza z Oliwy.
3. Tapety na zamku nie sa papierowe, to tloczona skora zwana w Polsce kurdybanami, ktore to wbrew szwedzkiej nazwie nie sa wcale zlocone lecz posrebrzane a nastepnie malowane.
4. Czerwone loze, nalezace do Abrahama Wrangla, wnuka Karola Gustawa, nie jest krotsze niz obecne, wszystkie lozka na zamku maja najmniej 2 m. dlugosci, czesto sa nieco dluzsze (wszystkie byly mierzone).
4 Agnes | 2011-09-28 10:19
Tutaj link
http://www.kyrkokartan.se/055531/Yttergrans_kyrka
3 Agnes | 2011-09-28 10:18
Skoro juz krecisz sie tam w okolicy, polecam Yttergrans kyrka. W srodku cudowne malowidla, niesamowite organy i duzo magii. Z zewnatrz nie robi wrazenia,ale malowidla Pictora w srodku warte sä odwiedzin.
Pozdrawiam
2 AC | 2011-09-19 13:51
@Oskar
Aleja raczej nie jest duża, park jabłoniowy natomiast — tak. O jaką dokładnie bitwę chodzi nie wiem, zdjęć udanych też niestety nie zrobiłem, ale ktoś inny to zrobił :) Znalazłem kilka zdjęć na tym blogu Inventerare — patrz ostatnich 2 zdjęcia (po kliku powiększają się).
Podlasie jest akurat w planach :) Na początku października będę przez weekend w Białymstoku. Reportażu nie obiecuję (mam dość napięty grafik spotkań), ale myślę o tym już teraz :)
1 Oskar | 2011-09-17 22:40
Piękne miejsce! Jednak tym co w jego pięknie mnie uderza najbardziej jest jego otoczenie (i wygląd zewnętrzny). Ten park jest duży? Czy tylko tyle ile widać na zdjęciach? :)
I wiesz może jaką dokładnie bitwę przedstawia ten obraz? Dysponujesz jego zdjęciem? :)
I ostatnia sprawa: trochę tęsknię za Słowiańszczyzną w Twoich reportażach... Białoruś/Podlasie jest w najbliższych planach? :)