sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

Szwecja. Stockholm. Drottningholm

23.01.2010, Zagranica

Zima jest dobrym czasem na odwiedzanie przeróżnych muzea. Przyszedł, więc, najwyższy czas obejrzeć Drottningholm Palace. Jest to jedna z rezydencji królewskich w przedmieściach Stockholmu, która została zbudowana w roku 1662. Co ciekawe, część pałacu jest używana przez królewską rodzinę zarówno w czasach obecnych. Do zwiedzania jest dostępna tylko jego polowa.

Dzisiejsza rezydencja została zbudowana na miejscu poprzedniego mniejszego palacu, postawionego w roku 1580 dla królowej Szwecji Katarzyny Jagiellonki, urodzonej w Krakowie. Niestety, polska królowa cieszyła się swoją rezydencją w Drottningholm tylko 3 lata, do dnia swojej śmierci. Jeszcze 80 lat później zamek doszczętnie się spalił. Następczyni tronu postanawia go odbudować. Pracę powierzono znanemu szwedzkiemu architekcie. Kiedy zamek jest prawie ukończony, architekt nagle umiera. Budowle finalizuje jego syn.

Pałac utrzymany jest w stylu baroko. Jednak nie ma w nim przepychu. Powiedziałbym, że jest raczej «skromnie» wykończony. Tak, na przykład, wyglądają drzwi w środku.

A to poczekalnia przed gabinetem monarcha. Jest cała uwieszona olbrzymimi obrazami, przedstawiającymi wielkie bitwy Szwedów z innymi narodami. Rzecz jasna, tylko zwycięskie. Żeby osoba, oczekująca na króla w pełni zrozumiała potęgę tego kraju.

Najciekawsze rzeczy odkryłem jednak na suficie w innym pokoju. W pierwszym momencie nie mogłem uwierzyć, że to widzę. Facet okłada pięściami kobietę? Było to 4 rzeźby na których ten sam mężczyzna, w różnych latach życia (od młodości po podeszły wiek) bije, znęca się nad kobietą. Im jest młodszy — tym mocniej ją okłada. Na ostatniej rzeźbie już tylko siedzi na niej.

Okazało się iż w tamtych latach właśnie w ten sposób przedstawiono walkę dobra i zła. Za młodu człowiek powinien mocniej walczyć ze złem, które cały czas próbuje do niego przedostać się. W miarę dojrzewania staje się to coraz łatwiejsze. Cóż, w XVII wieku w Szwecji (i nie tylko) kobieta była uważana za symbol złego na ziemi.

Zostaje jeszcze dodać, że Szwedzi byli i są bardo praktycznym narodem. Tak jak widzą niektóre rzeczy, tak je również i przedstawiają.

Widok na ogród. Z tej perspektywy przypomina Pałac Branickich w Białymstoku. Tylko że większy.

Chiński Pawilon obok. Był to prezent urodzinowy dla księżniczki Lovisy Ulriki w roku 1753.

5 Marta | 2010-02-02 20:06
Ladne:)
4 Barylka | 2010-01-25 23:23
olgas. | 2010-01-25 10:38
klass! sasz obiazatel;no prijedu w Szweciju, chtoby wse eto uwidet swoimi slowami. derzis i wsego dobrogo. Nie wiem czy warto, zamek krolewski bardzo skromny , szary i nudny raczej
3 mistyk | 2010-01-25 12:47
Międzynarodowe towarzystwo oglada i komentuje Twoje reportaże ;-).
2 olgas. | 2010-01-25 10:38
klass! sasz obiazatel;no prijedu w Szweciju, chtoby wse eto uwidet swoimi slowami. derzis i wsego dobrogo.
1 AleX | 2010-01-24 17:21
nice! i like your review!