sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

Szwecja. Dalarö

29.11.2009, Zagranica

Dalarö jest bombą. Zupełnie nieoczekiwaną w dodatek, biorąc pod uwagę moje ostatnie doświadczenie z Nynäshamn. Ale po kolei.

Ze strony internetowej Dalarö nie dowiedziałem się niczego — jest po szwedzku i raczej słaba. Byłem zaskoczony, że mają również serwis turystyczny, jednak też nic ciekawego: po angielsku tylko jedna strona, ogólna jakość wykonania bardzo słaba. Z drugiej strony, czego można oczekiwać od miejscowości, w której według Wikipedii mieszka 1200 osób? Pojechałem tam więc w ciemno.

I tu wielkie zaskoczenie. Niezwykle malownicze ulokowane, przepiękne widoki na małe wysepki, bardzo ładne domki, bardzo cicho, czysto i cudnie.

To jest centrum komunikacyjny Dalarö. Ostatni przystanek autobusu, miejsce cumowania promów, mini-port, sklep, stacja paliw z jednym dystrybutorem. Kiedy już wracałem z powrotem do Stockholmu przyszedłem 10 min przed autobusem. Myślę, mam jeszcze około 10 minut, wejdę do sklepu kupię sobie kawę, trochę się ogrzać. Wszedłem, kupiłem, wychodzę — autobusu już nie ma. Następny dopiero za godzinę. No i siedziałem na przystanku z tą kawą jak samotna czapla na bagnie. Kawa szybko się zrobiła niesmaczna.

Jednak miałem okazję podziwiać widoki małych wysepek niedaleko «centrum komunikacji».

Dalarö nie może się nie podobać. Jeżeli będąc tam nie myślisz: «Dlaczego się nie urodziłem w tym miejscu?», powinieneś zastanowić się poważnie nad własnym podejściem do życia i sprecyzować wartości estetyczne.

Wpadłem na ciekawy drogowskaz. Każda ikonka na nim jest sztuką. Pod prysznicem zdecydowanie widać profil faceta — dlaczego? A z jaką czułością przedstawiony jest kibelek: serduszko i daszek są cudowne. No i na koniec, symbol śmietnika z dokładnym wytłumaczeniem co ma do niego trafić.

Wcześniej jakoś nie zwracałem uwagę, może wszędzie w Szwecji są takie sprytne przykrycia na stok dla wody?

Zostając przy ogólnie szwedzkich tematach kilka słów o domkach. Często są to bardzo proste typy. Chociaż, dzisiejsze technologie pozwalają na zdecydowanie więcej. Nie są to «wypasione» chaty. Jednak nawet z daleka widać, że są bardzo przytulne i ciepłe. Pomyślane i wykonane w prosty i praktyczny sposób.

Zjadłem swój podróżniczy zestaw obiadowy w tym miejscu, z marzeniem oglądając łódkę i wodę przede mną.

W mojej skale ocen szwedzkich miast Sigtuna (dotychczasowy lider) przemieściła się na II miejsce. Chociaż Dalarö nie ma tak imponującej historii, jednak jest zdecydowanie bardziej «morskie». A to znaczy, że teraz zajmuje I miejsce. Stockholm oczywiście jest poza listą.

Nawet po godzinie, spędzonej na zimnym przystanku autobusowym z nieszczęsną kawą w ręku, nie chciało się wyjeżdżać.

10 Nikola | 2015-05-18 16:59
Byłam tam i potwierdzam naprawdę piękne miejsce.
9 Patryk Andesh | 2013-09-11 11:08
Super fotorelacja. Podpisuję się pod każdym zdaniem napisanym tutaj. Spędziłem w Dalarö pół dzieciństwa i faktycznie «Jeżeli będąc tam nie myślisz: «Dlaczego się nie urodziłem w tym miejscu?«, powinieneś zastanowić się poważnie nad własnym podejściem do życia i sprecyzować wartości estetyczne.»
8 Joanna | 2012-07-09 22:19
Te ostatnie zdjecie przypominaja mi Mazury. Przepiekne!
7 yoman | 2010-11-27 19:59
aneczka, ja tez tam mieszkalem, jak to mozliwe ze sie nie spotkalismy?
6 Beata | 2009-12-06 12:47
Zwiedż półwysep Helski,widoki o niebo piękniejsze a te zachody słońca...
5 krzysztof | 2009-12-03 19:21
hey mieszkalem na dalaro duzo zdjec jest z mojej okolicy a pływalem tam łodka zrobiana z płyty osb gumy łazienkowej i plandeki super chwile goracopozdrawiam
4 wiesiek | 2009-12-02 17:15
Pięknie to przedstawiłeś.
Mam równiez bardzo miłe wspomnienia ze szwecji...z innego miejsca ale równie podobne co Twoje.
Tak się nieraz zastanawiam ?...co w tej szwecji jest takiego że jak się tam już zajedzie raz...to człowiek chce tam wracać ciągle.
A tak na marginesie...to z chęcią bym tam zamieszkał...to piękny kraj
3 aneczka671 | 2009-12-02 14:57
mieszkalam tam 3 lata i jest tam naprawde pieknie zachecam do przejechania sie na smadalaro a tam to juz jest naprawde bajka a i domy takie ktore mozna podziwiac goraco zachecam
2 Żanna | 2009-12-01 20:02
Takie romantyczne...
1 Влалимир | 2009-11-30 14:54
Особенно красивы канализационные люки.