sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

Szwecja. Årsta Havsbad

06.06.2010, Zagranica

Dzień się zaczął od mszy z okazji Bożego Ciała w Sztokholmie. Później była procesja, na której zauważyłem jak ciepło i przytulnie mogą żyć w sąsiedztwie trzy religie w świetle lamp miejskich. Na zdjęciu: kopuła luterańskiego kościoła Św. Katarzyny, kopuła Wielkiego Meczetu oraz katolickie atrybuty procesji.

Ale wróćmy do sedna. Postanowiłem tym razem przejechać się na morze. To znaczy zobaczyć typowo wypoczynkową sezonową miejscowość. Wybór padł na Årsta Havsbad.

Jest to bardzo młoda miejscowość. Powstała dopiero w 1929 roku. Założono ją, żeby osoby, mające małe zarobki, mogli kupić lub wynająć domek wypoczynkowy w przystępnej cenie. Specjalna fundacja czuwała nad opracowaniem całego planu zagospodarowania terenu oraz planem finansowym.

W 30-ch latach ubiegłego stulecia zaprojektowano 12 różnych typów domków i zaczęto budowę. Kredyty rozkładano na bardzo długi okres czasu, co pozwoliło mocno obniżyć miesięczną opłatę.

Znałazełem w Wikipedii ciekawe zdjęcie z tamtych czasów. Jest to lokalny sklep mięsno-warzywny. Proszę pamiętać, to jest 1930 rok. Na wieszaku po lewej widać piłę do krojenia kości. Właściciel zwykłego sklepiku oraz jego syn (?) są w krawatach.

Współczesna Årsta Havsbad liczy około 800 domków. Co prawda, coraz więcej z nich przerabia się na mieszkania stałe, całoroczne. Dojazd do centrum Sztokholmu transportem publicznym zajmuję 45-55 min. Fajnie jest mieszkać na kurorcie i pracować w stolicy.

Jak trafnie powiedziała moja żona: «Nic ciekawego do obejrzenia tu nie ma, ale i tak wyjeżdżać się nie chce.» Nie mogę dodać nic więcej. Årsta Havsbad jest cudowna: bardzo spokojna, zielona, piękne krajobrazy, przytulnie zbudowane domki, słaby ruch, czysta woda.

Jeżeli ktoś szuka domku do kupienia. Widziałem sporo ofert jak ta. Napis na tablicy: «Na sprzedaż».

Brak komentarzy. Bądź pierwszym!