sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

Ełk. II Mazurskie Zawody Balonowe. Ełk i okolice

14–16.08.2009, Polska
Podziękowanie Wyjazd odbył się dzięki sponsorowi Lech Garmażerii Staropolskiej — producentowi wyśmienitych kresowych wyrobów garmażeryjnych i wędliniarskich.

To jest druga część fotoreportażu o II Mazurskich Zawodach Balonowych w Ełku. Zobacz również jego pierwszą cześć.

Prostki

Obok Prostek jest słup graniczny, który został wzniesiony w roku 1545. Aż nie chce się wierzyć, że dotrwał do naszych czasów, a jednak to prawda. Słup ów wyznaczał granicę między Wielkim Księstwem Litewskim oraz Prusami . Nad tablicą umieszczono dwa herby: Pogoń (herb WKL) i branderburski orzeł z koroną na szyi z literą S (od Sigismundus — Zygmunt) na piersi, znakiem zależności lennej Prus Książęcych od Polski.

Do 1 września 1939 roku Prostki były niemiecką miejscowością graniczną w ówczesnych Prusach Wschodnich. Właśnie tu pojawiają się pierwsze domy z czerwonej cegły, które dodają Mazurom cudnego klimatu.

Powiem tylko jedno — te stare domki mają charakter.

Jezioro Selmet Wielkie

Nocowaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym «Zatoka Wilków». Bardzo spokojne przytulne miejsce. Wyjątkowo dobrze pasuje do wyciszenia i odpoczynku od hałasu miasta.

Pisanica

Ciekawe losy kościołów w tej miejscowości. Pierwszy budynek sakralny powstał w tym miejscu około roku 1565. Po około 100 lat spalili go Tatarzy. Jego następca przetrwał do roku 1868, tym razem zgubny okazał się zwykły pożar. Kolejny kościół miał najkrótszy żywot — tylko do I Wojny Światowej, został zniszczony w 1914. Jednak znów odbudowano świątynie, którą mogłem obejrzeć.

Ełk

Muzeum kolejki wąskotorowej. Teraz pociągu wyjeżdżają tylko w celach turystycznych. Zdecydowana większość klientów to Niemcy, którzy licznie odwiedzają Mazury, gdzie do tej pory zostało wiele śladów ich działalności.

Gdzieś w okolicach Ełku.

Brak komentarzy. Bądź pierwszym!