sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

Grecja II. Meteory, Delfy

4–14.05.2008, Zagranica

Meteory to takie miejsce, w którym pośrodku równiny są porozrzucane małe góry, na czubkach których mnisi wybudowali klasztory. Te małe góry są prawie że pionowe, mnisi zaczeli budować w XIV–XV wieku. Więc, łatwo sobie wyobrazić skalę przedsięwzięcia.

Niedaleko Termopil
Mniej więcej w tym miejscu król Leonidas ze swoimi spartancami utrzymywał nacisk wrogiego wojska. Więcej informacji można uzyskać po obejrzeniu filmu "300 spartan".

Woda wycieka sobie ze skały i ma przy tym temperaturę około 42 stopni Celsiusza.

Grecka równina.

Greckie wybrzeże.

Meteory
Jeden z klasztorów.

Teraz tu jest piękna droga asfaltowa.

Jednak kiedyś mnisi musieli wymyśleć inne sposoby dotarcia na górę.

Klasztorów jest ponad 12. Niektóre są niedostępne do zwiedzania, mnisi i teraz mieszkają w nich. Powiem jedno: miejsce robi niesamowite wrażenie. W pewnym momencie musiałem się zatrzymać i spróbować ogarnąć to wszystko. Przy czym, będąc na czubku tych gór, swoje własne życie przedstawia się zupełnie inaczej.

Delfy
Starożytni grecy uważali to miejsce za centrum świata. Teraz jest to miła malownicza wioska.

Góra Parnas. Tu też mieszkali bogowie.

Ta rzecz wprowadziła mnie w osłupienie. To jest stadion na 5000 osób, wybudowany 2300 lat temu! Jeszcze przed narodzeniem Chrystusa! 2300 lat temu grecy buwali stadiony do prowadzenia igrzysk, który przetrwał do teraz i jeszcze długo postoi. Jestem ciekaw, czym w tym samym czasie byli zajęci słowianie? Bez komentarza.

Nie mam pojęcia do kogo są podobne.

W Delfach mieszkała Wyrocznia, która obcowała z Orakułem. Przychodzisz do niej i pytasz o coś, co cię nurtuje. Ona wciągnie trochę z fajki i przemawia... Czasami jej przepowiednie się spełniały, więc ludzi, szukających porad, było coraz więcej. Coraz więcej kasy trzeba było zapłacić za spotkanie z Wyrocznią. No i tak się narodziło w tym miejscu piękne duże starozytne miasto.

1 Dorota | 2012-11-28 12:53
Heja! Fajne masz komentarz co do wyroczni w Delfach:))):)) Ale z tym zdjęciem nad górą Parnas, są nie Delfy, a Arachowa (wiem bo mieszkam 20 minut dalej).
Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga o Grecji: www.salatkapogrecku.blogspot.com