sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

Białoruś. Berestawica — Wierejki

15.06.2009, Białoruś

Przejście graniczne BY-PL ze strony białoruskiej (patrz przejście graniczne w Bobrownikach ze strony polskiej z 11 czerwca 2009).

Teraz po słynnych kilku-kilometrowych kolejkach zostały tylko wspomnienia. Szengenowskie wizy skutecznie «oczyściły» granicę. Jeszcze 3 lata temu obok tej drogi z prawej i lewej strony stały kioski, sprzedające ubezpieczenia i żarcie. Tłumy ludzi; intersy i interesiki, załatwiane w postoju; cały wachlarz emocji: od nienawiści do przejeżdżających za łapówki, do cielęcej wdzięczności tym, którzy za opłatę pomogają szybko przejechać tobie. Stojąc kilkanaście godzin w jednym miejscu mogłeś zdążyć napić się, wytrzeźwieć, rozpocząć miłosny romansik, pokłócić się wiele razy i przedyskutować strategiczne problemy państwowe. Troskliwie przechowywam w pamięci te cholernie długie godziny oczekiwania w kolejce oraz przesuwanie się do przodu dosłownie żółwim krokiem.

Pamiętam że i ja kilka razy płaciłem po 20$ za przejazd samochodem bez kolejki. Co ciekawe — moje serce ograniała wielka radość, że udało mi się nie stać 24 h.

Berestawica

Wjazd do miasta. Na samej górze widać ruiny kiedyś wspaniałego kościołu.

Kościół z XVII wieku. A tutaj, kurwa, brak słów! Doprowadzić cudowną świątynię do takiego stanu!

Kościół ten wybudowano dzięki finansowaniu rodziny Chodkiewiczów (jak i klasztor, cerkiew w Supraślu). Budowę rozpoczęto (lub skończono) w roku 1615. Budynek ten przetrwał wszystkie wojny, rozbiory, zmiany władz, powstania, kaźnie, zmiany religji oraz klęski żywiołowe. Nie zwyciężył jednak z obojetnością ludzką. W kościele w małym sarkofagu jest pochowane serce Jana Karola Chodkiewicza.

Czule pofarbowany na niebiesko sklep «Kombatant».

Wierejki

Wioska, jakich na Białorusi są tysiące.

Z interesującym kościołem w stylu rzymskim? byłym partyjnym? przerobionym ze szpitala?

Weranda z zaokrąglonym dachem. 30 km od polsko-białoruskiej granicy. Dokładnie taka sama jak i w Waliłach.

Brak komentarzy. Bądź pierwszym!