sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Blog, marketing

wróć do listy notatek

Ostatnie formalności przed wyjazdem

2009-09-30
Zawieszenie działalności gospodarczej trwa cudownie krótko — wystarczy wypełnić jeden prosty formularz w Urzędzie Miasta. I tyle. ZUS, Urząd Skarbowy, Urząd Statystyczny oraz inne zainteresowane moją działalnością instytucje będą poinformowane przez Urząd Miasta.

Następnym krokiem było zarejestrowanie się bezrobotnym (chodziło mi o ubezpieczenie zdrowotne). Poszedłem więc do Urzędu Pracy w Białymstoku. Oczywiście przy wejściu nie ma żadnej tabliczki napisanej po polsku «rejestracja w UP». Na I piętrze znalazłem drzwi z napisem «Rejestracja». Jednak okazało się, że nie może być tak proste. Żeby się zarejestrować, trzeba najpierw się zarejestrować do rejestracji. Otóż kartka obok drzwi «rejestracja» uprzejmie mnie poinformowała, iż muszę się najpierw zarejestrować w jednym z kabinetów na parterze.

Wracam na parter, odnajduję drzwi. Obok widzę kolejkę. Grzecznie stoję przez 10 min, aż nagle uświadamiam sobie, że wszyscy w niej są po «zaświadczenie». Że do tego samego gabinetu powinny być 2 kolejki: z prawej strony — po zaświadczenie i z lewej strony — do rejestracji. Z lewej strony nikogo nie było, więc od razu wszedłem do środka.

Podszedłem do Pani, zapytałem, jak mogę się zarejestrować się jako bezrobotny.

— Czy pracował Pan przed tym?
— Tak, prowadziłem działalność gospodarczą.
— Potrzebne jest więc zaświadczenie z Urzędu o zaprzestaniu działalności.
— Zawiesiłem swoją firmę, ale żadnego zaświadczenia nie dostałem.
— W takim razie nie może Pan zostać uznany za bezrobotnego. Ma Pan zawieszoną działalność. Jaki ZUS był opłacany? Normalny czy pomniejszony?
— Pomniejszony.
— W takim razie, w przypadku zarejestrowania się bezrobotnym, nie dostanie Pan również żadnych świadczeń finansowych.
— No dobrze, jak wobec powyższego mogę określić swój stan? Kim ja jestem? Nie pracuję, nie prowadzę działalności, nie jestem bezrobotnym, nie jestem też studentem, uczniem, czy emerytem.
— Nie wiem.

Pięknie.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszym!